Forum Renault Clio

SERDECZNIE WITAMY NA FORUM PRZYJAZNYM WSZYSTKIM ŚRODOWISKOM MIŁOŚNIKÓW SAMOCHODÓW W INTERNECIE I POZA NIM
Dzisiaj jest 2019-06-26, 14:56

Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 2014-09-27, 21:27 
Offline
Supérieur
Supérieur
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2014-04-09, 23:37
Posty: 1901
Wiek: 57
Lokalizacja: Katowice
Płeć: Mężczyzna
Samochód: Thalia1faza2
Pojemność silnika: 1500
Typ silnika: K9K
Rodzaj paliwa: diesel
Województwo: śląskie
Podziękował: 367
Otrzymał: 237
Badanie alkomatem


Paliłeś papierosa lub jadłeś cukierki z alkoholem – powiedz o tym policjantowi przed badaniem alkomatem. Jeśli tego nie zrobisz, możesz stracić prawo jazdy.

Policyjny przenośny alkotest wykrywa nie tylko alkohol wydychany z powietrzem z płuc, ale także tzw. alkohol rzesztkowy, zalegający w jamie ustnej. Może on pozostać nawet po wypiciu bardzo małej dawki alkoholu lub zjedzeniu cukierka czy użyciu odświeżacza do ust. Jako alkohol mogą też zostać potraktowane substancje znajdujące się w dymie tytoniowym (wyjaśnia dr Dariusz Zuba z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie).
Z tego powodu badanie powinno być wykonane ok. 15 min. od momentu jedzenia lub palenia, ponieważ po tym czasie znika alkohol resztkowy. Nie ma jednak przepisu, który zobowiązywałby policjanta, aby badał kierowcę dopiero 15 min. od momentu zatrzymania. Funkcjonariusze przed użyciem alkotestu czasem pytają kierowcę, czy kilka minut wcześniej nie pił, nie jadł lub nie palił. Jeśli tak było, ale o tym nie powiemy, zostaniemy natychmiast poddani badaniu.

W trakcie takiego badania może się okazać, że w wydychanym powietrzu mamy alkohol. Tu pojawia się spory problem. Policjant przeprowadzi ponowne badanie. Nawet jeśli urządzenie nie wykryje wówczas alkoholu, mundurowy ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest kolejna (trzecia) próba na urządzeniu stacjonarnym (w jednostce policji) – jeśli tym razem alkohol nie zostanie wykryty, kierowca nie powinien stracić prawa jazdy (mówi insp. Mariusz Wasiak z Biura Ruchu Drogowego KGP).
Druga możliwość jest bardziej dotkliwa dla kierowcy. Oznacza odebranie prawa jazdy. Niestety, policjanci chętnie korzystają właśnie z tego rozwiązania, aby nie narażać się na podejrzenia np. o przyjęcie łapówki. Następnie sprawa jest kierowana do sądu (policja ma aż 7 dni na wysłanie dokumentacji). Sędzia w tym przypadku może odmówić zajęcia się sprawą (traktując pierwszy pomiar jako błędny) lub wyznaczyć rozprawę (za 1-3 miesiące), na której biegły będzie musiał stwierdzić, czy alkotest rzeczywiście się pomylił. Zanim to zostanie wyjaśnione, kierowca nie może prowadzić samochodu – musi czekać na zwrot uprawnień (prawa jazdy).
Prawo jazdy zostanie także zatrzymane, kiedy kierowca odmówi badania alkotestem, nie będzie umiał lub chciał wydmuchać odpowiedniej dawki powietrza (minimum 1,2 litra) do urządzenia lub sam zaproponuje badanie krwi zamiast dmuchania. Ponieważ na wynik badania trzeba czekać (do 30 dni), a my mamy podejrzenia co do stanu trzeźwości takiego kierowcy, zatrzymujemy prawo jazdy – (stwierdza insp. Wojciech Piaseczny ze stołecznej drogówki). Dokument zostanie zwrócony dopiero po otrzymaniu wyników badania (jeśli oczywiście we krwi nie ma przekroczonej dozwolonej dawki alkoholu) lub jeśli badanie nie zostanie wykonane w 30 dni od zatrzymania prawa jazdy.

Przy okazji kontroli trzeźwości warto jeszcze przypomnieć o jednej ważnej kwestii. Większość kierowców posługuje się promilami i zna dozwolone limity alkoholu w tych jednostkach (do 0,2 promila). Tymczasem policjanci operują promilami tylko w przypadku badania krwi. Alkomaty przenośne lub stacjonarne podają wynik w mg/dm3 (dozwolona dawka alkoholu w wydychanym powietrzu, to mniej niż 0,1 mg/dm3). Jeśli na wyświetlaczu takiego urządzenia po badaniu pojawi się np. 0,19 – niektórzy są zadowoleni, że zmieścili się w normie, a tymczasem faktycznie przekroczyli ją dwukrotnie.


Odpowiedzialność za jazdę po alkoholu
Jeśli kierowca zostanie skazany za jazdę po alkoholu, straci prawo jazdy. Jednak od zawartości alkoholu w organizmie, zależą pozostałe sankcje.

Stan po spożyciu alkoholu:
- badanie alkotestem, od 0,1 mg/dm3 do 0,25 mg/dm3 w wydychanym powietrzu,
- badanie krwi, od 0,2 do 0,5 promila,
- za jazdę w takim stanie grozi od 5 do 30 dni aresztu, grzywna do 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat,

Stan nietrzeźwości:
- badanie alkotestem, ponad 0,25 mg/dm3 w wydychanym powietrzu,
- badanie krwi, ponad 0,5 promila,
- za jazdę w takim stanie grozi więzienie do 2 lat, grzywna nawet do 1080000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 10 lat.


Nowe testery
Policjanci korzystają również z urządzeń AlcoBlow i AlcoBlue. Badanie takim alkotestem nie może stanowić dowodu w sprawie. Jednak to urządzenie działa szybko i nie wymaga dmuchania w ustnik, przez co zastępuje nos policjanta podczas rutynowej kontroli. Jeśli wykryje alkohol, mundurowy musi poprosić kierowcę o dmuchanie w tradycyjny alkomat (takim testerem policjanci podczas specjalnych akcji, są w stanie sprawdzić prawie wszystkich kierowców np. zatrzymujących się na czerwonym świetle przed skrzyżowaniem. Wystarczy przejść z testerem wzdłuż stojących aut i przez uchyloną szybę w bocznych drzwiach auta sprawdzić, czy w aucie nie czuć woni alkoholu).

O tym należy pamiętać:
- jeśli jadłeś, piłeś, paliłeś tuż przed zatrzymaniem do kontroli, powiedz o tym policjantowi, jeszcze zanim wykona badanie alkomatem,
- nie odmawiaj dmuchania w alkomat – jeżeli to zrobisz, policjanci mają prawo użyć siły fizycznej i zmusić cię do zrobienia badania krwi pod kątem obecności w niej alkoholu. Do czasu otrzymania wyników mundurowi zatrzymają twoje prawo jazdy,
- jeśli pierwsze badanie wykaże obecność alkoholu, policjanci muszą wykonać kolejny pomiar. Nawet, jeśli za drugim razem okaże się, że jesteś trzeźwy, mundurowi i tak mogą zatrzymać twoje prawo jazdy i skierować sprawę do sądu.


- źródło: Motor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-01-16, 23:21 
Offline
Débutant
Débutant

Rejestracja: 2015-01-16, 23:17
Posty: 4
Lokalizacja: Toruń
Płeć: Mężczyzna
Samochód: Clio3faza2
Pojemność silnika: 1500
Rodzaj paliwa: diesel
Województwo: kujawsko-pomorskie
Podziękował: 0
Otrzymał: 0
"Paliłeś papierosa lub jadłeś cukierki z alkoholem – powiedz o tym policjantowi przed badaniem alkomatem. Jeśli tego nie zrobisz, możesz stracić prawo jazdy." To jest bzdura. Jeśli alkomat coś wykryje trzeba tylko powiedzieć, że chcemy jechać na badanie krwi. Policja nie może odmówić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-01-16, 23:50 
Offline
Supérieur
Supérieur
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2014-04-09, 23:37
Posty: 1901
Wiek: 57
Lokalizacja: Katowice
Płeć: Mężczyzna
Samochód: Thalia1faza2
Pojemność silnika: 1500
Typ silnika: K9K
Rodzaj paliwa: diesel
Województwo: śląskie
Podziękował: 367
Otrzymał: 237
timbo pisze:
"Paliłeś papierosa lub jadłeś cukierki z alkoholem – powiedz o tym policjantowi przed badaniem alkomatem. Jeśli tego nie zrobisz, możesz stracić prawo jazdy." To jest bzdura. Jeśli alkomat coś wykryje trzeba tylko powiedzieć, że chcemy jechać na badanie krwi. Policja nie może odmówić.

Jeśli ktoś nie spożywał alkoholu i jest rzeźwy, to po co ma żądać badania krwi i tracić czas na jazdę do szpitala (czekać aż lekarz będzie miał czas pobrać mu krew do badania). Ponadto przy każdym badaniu krwi policaje obowiązkowo zatrzymują prawo jazdy badanemu kierowcy, do czasu otrzymania wyniku z badania krwi (trwa to do 30 dni). W tym czasie kierowca bez prawa jazdy nie może kierować samochodem i "spokojnie" czeka na wynik badania krwi (jeśli wynik będzie OK, to policaje zwracają mu prawo jazdy, a jeśli nie - to prawo jazdy jest wysyłane wraz z wnioskiem o ukaranie do sądu).
A przecież wystarczy powiedzieć policajom, że kierowca niedawno "palił papierosa lub jadł cukierki z alkoholem przed badaniem alkomatem", wtedy policaje odczekają odpowiednią chwilę i dopiero wykonają badanie - które wykaże, że kierowca jest trzeźwy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-01-18, 00:17 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2014-12-12, 00:40
Posty: 268
Lokalizacja: Sosnowiec
Płeć: Mężczyzna
Samochód: Clio2faza4
Pojemność silnika: 1500
Rodzaj paliwa: diesel
Województwo: śląskie
Podziękował: 6
Otrzymał: 23
Znam 2 przypadki wśród znajomych gdzie potwierdzili/obalili mity związane z dmuchaniem.
Jabłka - krąży plotka, że zjedzone w większej ilości sprawiają, że alkomat wskazuje na stan "po spożyciu". Znajomy jeździł jako przedstawiciel, jadł co popadnie i gdzie się da, często w czasie jazdy. Raz podczas sporego korku kupił u przydrożnego rolnika jabłka, a że był głodny to zjadł cały kilogram jabłek. Na bocznej drodze trafił na nietypową kontrolę; zamknięto całą ulicę na chwilę i wszyscy kierowcy musieli dmuchać. Nieco się wtedy wystraszył, poinformował policjanta o zjedzonych jabłkach. Policjant popatrzył się jak na idiotę, badanie nic nie wykazało.
Batoniki z nadzieniem np adwokatowym (śladowe ilości alkoholu). Dosłownie tuż po przełknięciu batonika kolegę zatrzymali na dmuchanie (tylko zbliżeniowo). Wynik wyszedł pozytywny. Poinformował o zjedzeniu batonika, nie chcieli mu wierzyć, pytali się o opakowanie po batoniku, a gdy stwierdził że wyrzucił przed chwilą, to chcieli z nim po nie jechać! Myśleli pewnie, że coś kręci i chcieli od razu jechać na badanie krwi, bez powtórnego dmuchania, ale się nie zgodził i po ok 15 min dmuchał ponownie. Tym razem już normalny alkomat wskazał alkohol, ale w minimalnej ilości, coś pojawiło się na 2 miejscu po przecinku. Niemniej, batoniki z alkoholem - prawda i jak widać dobrze jest zachować po zjedzeniu opakowanie oraz paragon :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-01-18, 11:02 
Offline
Expert
Expert

Rejestracja: 2014-04-27, 13:48
Posty: 148
Lokalizacja: RK
Płeć: Mężczyzna
Samochód: Clio3faza1
Pojemność silnika: 1500
Typ silnika: k9k 768
Rodzaj paliwa: diesel
Województwo: podkarpackie
Podziękował: 0
Otrzymał: 11
Tak samo jak wieziemy 4 nawalonych pasażerów i jesteśmy zatrzymani do kontroli to poprośmy o kilka minut na wietrzenie płuc poza samochodem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-01-18, 13:06 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2014-04-03, 14:24
Posty: 273
Wiek: 28
Lokalizacja: Chorzów
Płeć: Mężczyzna
Samochód: Clio3faza2
Pojemność silnika: 2000
Typ silnika: RenaultSport
Rodzaj paliwa: benzyna
Województwo: śląskie
Podziękował: 0
Otrzymał: 0
wojteks pisze:
ak samo jak wieziemy 4 nawalonych pasażerów


W takim przypadku wsadzenie alkomatu (tzw. świeczki) do samochodu już wykryje alkohol.
Wiozłem pasażerów po spożyciu i była blokada. Policjant zobaczył, że w mojej taksówce siędzą nietrzeźwi i od razu poprosił mnie o wyjście z samochodu i wtedy dopiero dmuchnąłem. Oczywiście byłem trzeźwy. Jak się spytałem dlaczego tak, to powiedział żebym wszedł do samochodu i dmuchnął. Wyszło, że piłem :P
Wytłumaczył mi, że te alkomaty są tak czułe, że wystarczy je wsadzić do pojazdu, w którym ludzie mają duży wyziew alkoholowy i już wykryje alkohol.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-01-18, 13:48 
Offline
Expert
Expert

Rejestracja: 2014-04-27, 13:48
Posty: 148
Lokalizacja: RK
Płeć: Mężczyzna
Samochód: Clio3faza1
Pojemność silnika: 1500
Typ silnika: k9k 768
Rodzaj paliwa: diesel
Województwo: podkarpackie
Podziękował: 0
Otrzymał: 11
Bartex pisze:
Policjant zobaczył, że w mojej taksówce siędzą nietrzeźwi i od razu poprosił mnie o wyjście z samochodu

Widocznie znał problem, chciał pomóc i mieć dobry pomiar a nie stresować kierowcę na początek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-01-19, 02:50 
Offline
Supérieur
Supérieur
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2014-04-01, 23:17
Posty: 1229
Wiek: 34
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: Mężczyzna
Samochód: Clio1faza2
Pojemność silnika: 1900
Typ silnika: F7P
Rodzaj paliwa: benzyna
Województwo: dolnośląskie
Podziękował: 6
Otrzymał: 69
Są policjanci co się znają a są tacy co się nie znają. Po 15 minutach po badaniu o wyniku pozytywnym, jeśli kierowca upiera się że jest trzeźwy i na pijanego nie wygląda, należy przeprowadzić ponowny test. Więc nawet jak ktoś nawet 10 kilo jabłek zjadł i by wyszedł nawet promil to za 15 min nie będzie po tym śladu.
Jak ktoś da radę to się nawet cukierkami upije ;)

Także badanie pozytywne z jakiegoś powodu, czekamy 15 min i dmuchamy ponownie.
Oczywiście, jeśli po 15 min nie będzie wyraźnego spadku lub przeciwnie, to przypuszczam można liczyć się z dodatkowymi konsekwencjami. Obywatel ma prawo zażądać ponownego badania kontrolnego (15 min)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-01-20, 16:23 
Offline
Expert
Expert

Rejestracja: 2014-04-27, 13:48
Posty: 148
Lokalizacja: RK
Płeć: Mężczyzna
Samochód: Clio3faza1
Pojemność silnika: 1500
Typ silnika: k9k 768
Rodzaj paliwa: diesel
Województwo: podkarpackie
Podziękował: 0
Otrzymał: 11
Termi pisze:
ponownego badania kontrolnego (15 min)

Tak ale papiery już zostaną wypisane, lepiej tego unikać przez opóźnienie pomiaru o kilka minut.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-02-08, 10:49 
Offline
Débutant
Débutant

Rejestracja: 2014-10-21, 09:09
Posty: 25
Lokalizacja: Gorzów Wlk
Płeć: Mężczyzna
Samochód: nie posiadam
Pojemność silnika: inna
Rodzaj paliwa: inne
Województwo: lubuskie
Podziękował: 0
Otrzymał: 0
A orientujecie się może jaki alkomat opłaca się kupić taki do codziennego użytkowania? Czasami człowiek nie wyleje za kołnierz - a na drugi dzień trzeba przecież jechać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-02-09, 08:43 
Offline
Supérieur
Supérieur
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2014-03-24, 10:06
Posty: 1170
Lokalizacja: w toku
Płeć: Mężczyzna
Samochód: inny
Pojemność silnika: inna
Typ silnika: 700 KM
Rodzaj paliwa: benzyna
Województwo: śląskie
Podziękował: 59
Otrzymał: 121
Najlepszy jest jak dobrze pamiętam elektrochemiczny ale tani nie jest


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-02-09, 13:19 
Offline
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2014-12-12, 00:40
Posty: 268
Lokalizacja: Sosnowiec
Płeć: Mężczyzna
Samochód: Clio2faza4
Pojemność silnika: 1500
Rodzaj paliwa: diesel
Województwo: śląskie
Podziękował: 6
Otrzymał: 23
Kiedyś widziałem program o alkomatach. Można je dostać w różnych cenach, ale te za ok 100 są nic nie warte i często pokazują co chcą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-02-09, 13:39 
Offline
Débutant
Débutant

Rejestracja: 2014-09-25, 10:47
Posty: 19
Wiek: 35
Lokalizacja: Warszawa/Mokotów
Płeć: Mężczyzna
Samochód: Clio2faza4
Pojemność silnika: 1600
Rodzaj paliwa: LPG
Województwo: mazowieckie
Podziękował: 0
Otrzymał: 0
Borsucjusz pisze:
Kiedyś widziałem program o alkomatach. Można je dostać w różnych cenach, ale te za ok 100 są nic nie warte i często pokazują co chcą


Dokładnie, te jakie ma policja - Sentech to koszt prawie 2k zł.

Obrazek

Do indywidualnego użytku w zupełności wystarczą modele Sentech AL5100 lub AL5500. Koszt to niecałe 200 zł. Oba modele dostępne są na motointegrator - można tam sprawdzić specyfikację.
No i ważna sprawa, od czasu do czasu należy zrobić kalibrację.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-02-10, 07:30 
Offline
Supérieur
Supérieur
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2014-03-24, 10:06
Posty: 1170
Lokalizacja: w toku
Płeć: Mężczyzna
Samochód: inny
Pojemność silnika: inna
Typ silnika: 700 KM
Rodzaj paliwa: benzyna
Województwo: śląskie
Podziękował: 59
Otrzymał: 121
Ja mam taki i polecam:
http://manso.pl/pl/gadzety/14-alkomat-alcosafe-s4.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 2015-02-10, 14:15 
Offline
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2014-02-25, 17:43
Posty: 1659
Wiek: 65
Lokalizacja: Warszawa-Bródno
Płeć: Kobieta
Samochód: inny
Pojemność silnika: 1600
Typ silnika: 4G92
Rodzaj paliwa: benzyna
Województwo: mazowieckie
Podziękował: 137
Otrzymał: 124
Dodam jeszcze jeden link dla alkomatu poleconego przez Tadzia
http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... -1-mt-0113

_________________
Na forach clio od 2006r.
Główny Organizator Zlotów Ogólnopolskich clio: Topornia 2008, Topornia 2009, Topornia 2010;

http://www.klubrenaultclio.pl/
Obrazek Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Hosted by Virtual-World
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group