Forum Renault Clio

SERDECZNIE WITAMY NA FORUM PRZYJAZNYM WSZYSTKIM ŚRODOWISKOM MIŁOŚNIKÓW SAMOCHODÓW W INTERNECIE I POZA NIM
Dzisiaj jest 2019-01-22, 12:20

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Samochód: Clio2faza4
Pojemność silnika: 1500
Rodzaj paliwa: diesel
Województwo: śląskie
Podziękował: 6
Otrzymał: 23
Szukam informacji w w/w temacie.
Sytuacja wyglądała następująco:
Kolega miał BMW E34 w kiepskim stanie (25 lat robi swoje). Trochę go zżerała rdza, jakieś inne usterki też były znacznie przewyższające wartość auta, chciał je zezłomować. Równocześnie natrafiłem na identyczny model z kartką za szybą głoszącą: SPRZEDAM - wizualnie bardzo dobry stan, miało uszkodzone sprzęgło, więc i cena była śmieszna. Auto jednak nie posiadało ani przeglądu, a i OC skończyło się jakiś czas temu.
W związku z tym, że już od dawna chodzi mi po głowie, żeby kupić jakiś stary samochód, pomyślałem, aby kupić oba, zreanimować jeden, a drugi zezłomować.

Stąd moje pytania, na które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.
Czy kupując auto bez OC i przeglądu narażam się na jakieś problemy?
O ile przegląd nie jest problemem, jeżeli auto nie uczestniczy w ruchu (nie musi być ciągłości przeglądów, więc kiedy pojadę, a auto będzie sprawne to podbiją) to z OC sytuacja nie jest dla mnie pewna. OC jest obowiązkowe, a za jego brak są wyznaczone kary, ponadto musi być zachowana ciągłość. Zatem kupując auto bez OC narażam się na karę? Dodatkowo, jeżeli przekładanie gratów trwałoby pół roku czy rok to nie uśmiecha mi się opłacać OC za 3 auta (clio, którym jeżdżę + 2 BMW, dodatkowo z dużymi silnikami)
Ponadto ile musi zostać z auta, abym mógł je wyzłomować? Przykładowo jeżeli bym je rozbebeszył, wyciągnął silnik, skrzynię, zdemontował światła i wyjął elementy wnętrza (fotele, deska rozdzielcza) to go wyzłomuję, czy jakieś elementy są obowiązkowe?
Ponadto, czy muszę w międzyczasie je przerejestrować na siebie?

Za wszelkie informacje w temacie będę wdzięczny :-)

Tytuł:
Supérieur
Supérieur
Awatar użytkownika

Samochód: Thalia1faza2
Typ silnika: K9K
Podziękował: 339
Otrzymał: 210
Można bez problemu kupić auto bez ważnego ubezpieczenia OC - pod warunkiem, że w dniu jego zakupu - kupujący (nowy właściciel) wykupi na nie polisę OC. Za brak ciągłości OC konsekwencje finansowe ponosi sprzedający (poprzedni właściciel).
Jeżeli kupisz dwa BMW, to musisz dla każdego auta posiadać ubezpieczenie OC (nie płaci się OC dopiero po fakcie wyrejestrowania samochodu w wydziale komunikacji).
Przegląd techniczny auta to mniejszy problem, dopóki pojazd nie jeździ po drogach publicznych, to nikt tego nie będzie sprawdzał. Jeśli auto jest bez przeglądu i zostanie naprawione / doprowadzone do odpowiedniego stanu technicznego, to stawia się do SKP i po badaniach uzyskuje wpis / pieczątkę. Zgodnie z przepisami, takie auto bez ważnego przeglądu powinno być dowiezione do SKP na lawecie (ale wiele osób ryzykuje i sami podjeżdżają samochodem - ryzyko polega głównie na zatrzymaniu do kontroli przez policaji).
Zezłomować można nawet bardzo zdekompletowany pojazd / wrak (ale przyjmujący do złomowania ma prawo naliczyć opłatę za brakujące kilogramy przyjmowanego samochodu - raczej z tej możliwości nie korzystają, ale warto to sprawdzić).
Kupione auto zgodnie z przepisami należy przerejestrować na siebie do 30 dni od dnia zakupu. Nikt tych terminów nie sprawdza i nie grozi za ich przekroczenie żadna kara.
Najważniejsze jest: posiadanie wykupionego ubezpieczenia OC i sprawy dotyczące zapłaty podatku od wzbogacenia w Urzędzie Skarbowych (do 14 dni od dnia zakupu pojazdu) - jeśli wartość kupionego samochodu przekracza 1000 zł.

Tytuł:
Avancé
Avancé

Samochód: Clio1faza3
Pojemność silnika: 1200
Rodzaj paliwa: benzyna
Województwo: małopolskie
Podziękował: 0
Otrzymał: 1
Bogdan61 pisze:
Kupione auto zgodnie z przepisami należy przerejestrować na siebie do 30 dni od dnia zakupu.

Wg mojej wiedzy nie trzeba przerejestrowywać na siebie ,a jedynie zgłosić w w wydz.komunikacji fakt kupna pojazdu.
Co do złomowania ,to powinny być zachowane pola numerowe .Punkty złomowania mają różne warunki złomowania .Dowiadywałem się w u siebie ,bo chciałem kupić megane coupe 2.0,16V za 800zł ,do rozebrania na części. W jednym punkcie za oddanie samej karoserii musiał bym dopłacić 200 zł ,w drugim przyjmą za darmo ,ale trzeba dostarczyć na własny koszt to co zostało. Ostatecznie nie kupiłem, bo doszły by koszty transportu auta na lawecie do mnie z innego miasta.
Najlepiej dowiedzieć się jakie mają warunki złomowani wcześniej ,przed zakupem.

Tytuł:
Expert
Expert

Samochód: Clio3faza1
Typ silnika: k9k 768
Województwo: podkarpackie
Podziękował: 0
Otrzymał: 11
Borsucjusz pisze:
Czy kupując auto bez OC i przeglądu narażam się na jakieś problemy?

OC w dniu zakupu to podstawa, reszta typu przegląd, zgłoszenie czy przerejestrowanie nie ma znaczenia oczywiście musisz mieć umowę i do 14 dni zapłacić PCC jeżeli umowa była na ponad 1000zł

Borsucjusz pisze:
jeżeli przekładanie gratów trwałoby pół roku czy rok to nie uśmiecha mi się opłacać OC za 3 auta

Taka zabawa nie ma sensu, kupujesz, przekładasz co trzeba, wrak złomujesz, po złomowaniu odzyskujesz 1/12 OC za każdy miesiąc do końca OC.

Borsucjusz pisze:
Ponadto ile musi zostać z auta,

Wystarczy niekompletne nadwozie z VINem ale mogą sobie policzyć 10zł za każdy kilogram brakujący do masy własnej z DR zależy gdzie kto i co może "załatwić" w tej sprawie. Jest jeszcze opcja "sprzedaży" papierów i cały wrak zostanie ale kto je kupi.

Tytuł:
Expert
Expert
Awatar użytkownika

Samochód: Clio2faza4
Podziękował: 6
Otrzymał: 23
To wiele wyjaśnia, mogę kupić nawet bez OC, ale muszę w tym samym dniu wykupić OC i nie będę miał problemów. To najważniejsza informacja. Co do złomowania to wiedziałem o możliwych dopłatach za braki kilogramów. Ważne jest, żeby były pola numerowe, czyli w sumie sama rama - to dobrze. Niestety "na start" muszę ponieść koszt wszystkich ubezpieczeń.
W sumie wiem już wszystko. Szukałem w internetach, ale były sprzeczne opinie, szczególnie co do OC.
Dzięki za pomoc, może kiedyś nad czymś takim pomyśle, jak znowu nadarzy się okazja :-)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.