Forum Renault Clio

SERDECZNIE WITAMY NA FORUM PRZYJAZNYM WSZYSTKIM ŚRODOWISKOM MIŁOŚNIKÓW SAMOCHODÓW W INTERNECIE I POZA NIM
Dzisiaj jest 2021-03-03, 06:37

Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 2014-05-08, 20:47 
Offline
Senior Supérieur
Senior Supérieur
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2014-04-09, 23:37
Posty: 2166
Wiek: 59
Lokalizacja: Katowice
Płeć: Mężczyzna
Samochód: Thalia1faza2
Pojemność silnika: 1500
Typ silnika:
Rodzaj paliwa: diesel
Województwo: śląskie
Podziękował: 493
Otrzymał: 368
Problemy z radiem


Radioodtwarzacz w aucie sprawia problemy z odbiorem czy wyszukiwaniem stacji? Część kłopotów to efekt działania funkcji tunera.

Współczesne radioodtwarzacze samochodowe są coraz bardziej zaawansowane, co sprawia, że niekiedy bez instrukcji obsługi nie da się właściwie wykorzystać pełnych możliwości sprzętu. Dobrym przykładem jest wyszukiwanie stacji radiowych.
Kiedyś do przeszukania pasma wystarczyło nacisnąć jeden przycisk, i odbiornik automatycznie sprawdzał dostępne stacje. Obecnie tuner może selekcjonować rozgłośnie na podstawie siły sygnału, emisji komunikatów dla kierowców, zakodowanych danych identyfikujących stację, a nawet rodzaju audycji. Wystarczy niewłaściwe ustawienie opcji wyszukiwania, by tuner pominął ulubione rozgłośnie.
Nie każde nieoczekiwane zachowanie odbiornika radiowego to objaw usterki. Przedstawiamy listę najczęściej występujących problemów wraz z metodami na ich rozwiązanie.


Wyświetlanie się reklam lub telefonu do stacji
Problem
Na ekranie zamiast nazwy stacji radiowej wyświetlają się długie reklamy albo telefon do stacji.
Przyczyna
Efekt działania funkcji Radio Text. Umożliwia ona wyświetlanie tekstu o długości 64 znaków alfanumerycznych. Zależnie od nadawcy (stacji radiowej) w ramach funkcji Radio Text wysyłane są informacje o rozgłośni, najważniejsze wiadomości lub reklamy.
Rozwiązanie
Funkcję Radio Text można wyłączyć w menu radioodtwarzacza. Na szczęście nie zawsze jest to konieczne. Z informacji tekstowych RDS korzysta tylko część nadawców w Polsce. Ponadto układ Radio Text jest traktowany przez producentów sprzętu car audio jako luksusowe wyposażenie, więc większość urządzeń nie wyświetla odpowiedniej treści. Funkcji RT nie należy mylić z PS (Programme Service). W ramach PS wyświetlana jest nazwa stacji, częstotliwość, zegar, data, nazwa miasta, a także informacje o nadawanej audycji lub nagraniu muzycznym.

Samoczynne przeszukiwanie pasma
Problem
Tuner co chwila rozpoczyna automatyczne przeszukiwanie pasma, uniemożliwiając słuchanie rozgłośni. Na wyświetlaczu widać komunikat PI SEEK.
Przyczyna
Włączona funkcja PI SEEK, rozpoznająca rozgłośnie po specjalnych kodach nadawanych w RDS. W zależności od odbiornika, nawet chwilowa przerwa w odbiorze danych RDS może spowodować uruchomienie wyszukiwania.
Rozwiązanie
Najlepiej wyłączyć PI SEEK. Jest to funkcja o mniejszym znaczeniu, więc najczęściej dostęp do niej jest ukryty w menu systemowym radioodtwarzacza. Bez wyłączenia funkcji należy przygotować się na to, że gdy tuner nawet przez chwilę utraci odbiór sygnału (szczególnie przy wjeździe do tunelu lub podczas parkowania w parkingu podziemnym), może natychmiast rozpocząć przeszukiwanie zakresu fal FM w poszukiwaniu mocnego sygnału radiowego.

Problem z wyszukaniem rozgłośni
Problem
Kłopot z wykorzystaniem funkcji RDS PTY. Sprzęt nie wyszukuje rozgłośni wg rodzaju nadawanej audycji.
Przyczyna
Problem leży po stronie nadawców. Tylko część rozgłośni stosuje znaczniki nadawanych audycji. I to nie zawsze prawidłowe. Niestety, zdarzają się błędy: np. stacja rockowa, nadająca „ciężką” muzykę, wysyła znacznik zarezerwowany dla radiowych przedstawień teatralnych.
Rozwiązanie
Zwykle w Polsce w miarę poprawnie działa wyszukiwanie audycji nadających wiadomości (NEWS) i muzykę rozrywkową (POP M). W pozostałych kategoriach wyszukiwanie programu to loteria. Dlatego nie warto korzystać z funkcji RDS PTY na terenie naszego kraju.

Przełączanie się na odbiór stacji radiowej
Problem
Radioodtwarzacz niespodziewanie przełącza się na odbiór stacji radiowej lub włączają się reklamy.
Przyczyna
Włączona funkcja RDS TA/TP, która rozpoznaje emitowany sygnał z informacją, że dana rozgłośnia w danej chwili nadaje informacje dla kierowców. Odbiór reklam może oznaczać, że stacja radiowa wraz z nimi emituje sygnał TA/TP, który jest prawidłowo rozpoznany przez radio samochodowe.
Rozwiązanie
Należy wyłączyć funkcję TA/TP. Zazwyczaj służy do tego przycisk na panelu radioodtwarzacza. Większość firm oznacza go standardowo – TA/TP. W niektórych autach (Renault, Dacia) używa się oznaczenia „I” lub „INFO”. W starszych samochodach niemieckich stosowano także oznaczenie RDS.

Zanik sygnału ogólnopolskiej stacji radiowej
Problem
Podczas podróży odbiór ogólnopolskiej stacji radiowej coraz bardziej się pogarsza, aż w końcu sygnał całkowicie znika.
Przyczyna
Ogólnopolskie stacje radiowe nadają w poszczególnych regionach kraju na różnych częstotliwościach. Jeśli radio nie ma RDS-u, tuner sam nie zmieni częstotliwości odbieranej stacji radiowej. W przypadku modeli z RDS-em za możliwość automatycznej zmiany częstotliwości odpowiada funkcja AF.
Rozwiązanie
Jeśli radio nie ma RDS, trzeba ręcznie zmieniać odbieraną częstotliwość. W przypadku modeli z RDS-em należy upewnić się, czy jest włączony odbiornik RDS. Ponadto należy włączyć funkcję AF. Jeśli radia słucha ię sporadycznie, częściej korzystając z odtwarzacza, najlepiej wybrać w tunerze ulubioną stację, uruchomić funkcję RDS AF, a dopiero potem wybrać inne źródło dźwięku (np. odtwarzacz CD, USB). W trakcie podróży warto od czasu do czasu przerwać słuchanie płyty i przełączyć się na odbiór radia, by tuner automatycznie odświeżył listę częstotliwości, na której nadaje ulubiona rozgłośnia.

Kłopoty z zaprogramowaniem stacji
Problem
Radio pomija większość rozgłośni podczas przeszukiwania pasma FM. Nie ma przy tym znaczenia, czy wyszukuje się ręcznie, czy też korzysta z automatycznego programowania wszystkich stacji.
Przyczyna
Funkcje TA/TP i LO (Local) mają wpływ na wyszukiwanie stacji. Aktywne TA/TP oznacza, że odbiornik wyszukuje wyłącznie stacje nadające informacje o ruchu drogowym, a pozostałe pomija. Włączone LO powoduje, że tuner wybiera tylko rozgłośnie o najmocniejszym sygnale.
Rozwiązanie
Aby przeszukiwanie pasma radiowego było najbardziej skuteczne, najlepiej czasowo wyłączyć funkcje odbiornika radiowego TA/TP, LO (Local) korzystając z przycisku na panelu lub wchodząc w menu (szczegółowe informacje w instrukcji obsługi radioodtwarzacza). Jeśli mimo wyłączenia funkcji TA/TP i LO tuner dalej pomija część stacji, można także wyłączyć funkcję REG. Dostęp do niej najczęściej jest ukryty w menu ustawień tunera. Jeśli w menu znajduje się również dodatkowa regulacja czułości (np. IF Filter w sprzęcie marki JVC), należy ją zwiększyć do maksimum.

Niespodziewanie zwiększanie głośności
Problem
Niespodziewany wzrost głośności podczas słuchania rozgłośni. W przypadku słuchania muzyki z płyt lub USB, włącza się tuner i także zwiększa głośność.
Przyczyna
Aktywna funkcja TA/TP lub NEWS. W obu przypadkach, gdy tuner odbiera informacje o ruchu drogowym lub aktualne wiadomości radiowe, automatycznie ustawia głośność do takiego poziomu, jaki został wcześniej wybrany przez użytkownika lub domyślnie przez producenta radioodtwarzacza.
Rozwiązanie
należy odpowiednio wyregulować głośność komunikatów TA oraz wiadomości NEWS. Regulacja głośności najczęściej jest dostępna w menu ustawień radioodtwarzacza. Poziom można regulować w bardzo szerokim zakresie i dostosować wedle indywidualnych upodobań. Jeśli nie chce się słuchać np. wiadomości, można wyłączyć funkcję NEWS. Zwykle jest to możliwe w menu radioodtwarzacza. Rzadziej (np. w starszym radiu Forda – 7000 RDS – stosowanym w modelach Focus. Mondeo czy Scorpio) przycisk NEWS jest na panelu radioodtwarzacza.


- źródło: Motor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Hosted by Virtual-World
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group